At vælge den rette opdateringsfrekvens handler ikke længere kun om 60 Hz versus 144 Hz. I 2025 når forbrugerpaneler op på 540 Hz, hvor hvert niveau er skræddersyet til forskellige genrer, GPU'er og budgetter. Denne dybdegående guide gennemgår teknologien, de reelle fordele og afvejningerne, så du kan vælge de optimale Hz, ikke bare det største tal.
1. Grundlæggende om opdateringsfrekvens
| Begreb | Betydning | Autoritativ kilde |
|---|---|---|
| Opdateringsfrekvens (Hz) | Antal gange i sekundet, panelet kan tegne et nyt billede. | VESA |
| Billedfrekvens (FPS) | Billeder, som GPU'en leverer hvert sekund; bør svare til Hz. | NVIDIA |
| Motion-Picture Response Time (MPRT) | Hvor længe en pixel forbliver synlig; kobler sløring til Hz. | Blur Busters |
| Variabel opdateringsfrekvens (VRR) | Synkroniserer Hz med FPS for at undgå billedsplitning. | HDMI 2.1a-specifikation |
Forsinkelse ≈ ½ opdateringsperiode, så et spring fra 60 Hz (8,3 ms) til 240 Hz (2,1 ms) skærer ca. 6 ms af forsinkelsen fra klik til foton.
2. Status for forbrugerpaneler i 2025
| Nominelle Hz | Skærmpaneltype(r) | Typiske opløsninger | GPU til match af 1%-lave FPS* |
|---|---|---|---|
| 144 Hz | IPS / VA / Mini-LED | 1080p–4K | RTX 4060 / RX 7600 |
| 240 Hz | Hurtig IPS / Mini-LED | 1080p, 1440p UW | RTX 4070 / RX 7700 XT |
| 360 Hz | Esport IPS, TN | 1080p | RTX 4080 SUPER |
| 480 Hz | OLED, Dual-Driver IPS | 1080p, 1440p | RTX 4090 / RX 7900 XTX |
| 540 Hz | TN-E (eksp.), OLED (3. kvt. 2025) | 1080p | RTX 5090 / RX 8900 XT* |
*Rygtet specifikation for næste generations GPU'er.
3. Hvor meget af opdateringsfrekvensen kan du faktisk mærke?
- 60 → 120 Hz: Et kæmpe spring; 95 % af brugerne mærker det.
- 120 → 240 Hz: Tydeligt i shootere; 70 % opdager det.
- 240 → 360 Hz: Mærkbar gevinst for højtkvalificerede FPS-spillere.
- 360 Hz → 480 Hz+: Reduktion af forsinkelsen på under 0,5 ms; mest nyttig for esportprofessionelle.
Baseret på NVIDIA LDAT (2023) og Blur Busters' “Hertz Can Hurt”-tests (2024).
4. Anbefalinger for specifikke genrer
| Genre | Konkurrenceniveau | Optimale Hz | Hvorfor |
|---|---|---|---|
| FPS / Arena | Esport | 360–540 Hz | Laveste inputforsinkelse til hurtige sving & kig om hjørner. |
| Battle royale / taktisk FPS | Rangeret | 240 Hz | Balance mellem billedbudget & jævnhed. |
| MOBA / RTS | Casual–pro | 165–240 Hz | Knivskarp kortscrolling og let at holde FPS oppe. |
| Simracing / flyvning | Entusiast | 120–165 Hz + Motion Rig | Jævn billedlevering er vigtigere end ultrahøje Hz. |
| Action-eventyr / RPG | Casual | 120 Hz + VRR | Høje Hz er nytteløse uden tilsvarende FPS. |
| Konsol (PS5/XSX) | Konkurrencepræget | 120 Hz | Konsolgrænse |
5. Tjekliste for hardware & kabler
- GPU-gennemløb — Brug Frame Generation (DLSS 3, FSR 3) for at holde FPS ≥90 % af skærmens Hz.
- DisplayPort 2.1 UHBR 20 — Påkrævet til 540 Hz i 1440p ukomprimeret (VESA-whitepaper).
- HDMI 2.1 48 Gbps — Håndterer 240 Hz i 4K 4:4:4.
- Overdrive-tuning — Ved ≥360 Hz skaber OD-fejl coronaer (se vores artikel om UFO-testen).
- Køling/strøm — GPU'er på 400 W og derover bliver almindelige til 480 Hz i 1440p.
6. Mini-LED vs. OLED vs. Fast-IPS ved høj Hz
| Måleværdi | Mini-LED (27″ QHD) | OLED (49″ 32:9) | Fast IPS |
|---|---|---|---|
| Responstid (GtG) | 1–2 ms | ≈0,03 ms | 0,5–1 ms |
| Maks. lysstyrke | 1000 nits HDR | 250–300 nits | 400 nits |
| Risiko for indbrænding | Ingen | Håndteret | Ingen |
| Lokal dæmpning | Tusindvis af zoner | Pr. pixel | Ingen |
| Maks. Hz 2025 | 240 Hz (QHD) | 480 Hz (1080p) | 360 Hz |
7. Priskurve (gadepris, Q2 2025)
| Hz-niveau | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| 165 Hz | $199–$249 | $289–$349 | $499 |
| 240 Hz | $279–$349 | $449–$599 | $799 |
| 360 Hz | $449–$599 | — | — |
| 480 Hz | $699–$899 (OLED) | $999+ | — |
| 540 Hz | $1.299 (udv.) | — | — |
Sæsontilbud kan sænke priserne med 20–30 %. Se de aktuelle Back-to-School-tilbud på Mobile Pixels' gamingskærme.

8. Hurtigt beslutningsdiagram
-
Kan dit GPU rendere ≥220 FPS?
• Ja → 240 Hz eller højere.
• Nej → 120–165 Hz + VRR. -
Spiller du konkurrencepræget twitch-shootere?
• Ja → 360 Hz+.
• Nej → 240 Hz er nok. -
Skal du have HDR i filmkvalitet?
• Mini-LED 240 Hz for lysstyrke eller OLED 480 Hz for responstid.
9. Vigtigste pointer
- 240 Hz er det ideelle valg for de fleste i 2025. Et RTX 4070 kan holde den frekvens ved esports-indstillinger i 1440p.
- 360–540 Hz giver målbare forbedringer i latenstid, hvilket er afgørende for elite-FPS-spillere.
- OLED's lynhurtige responstid gør, at 480 Hz føles klarere end 540 Hz TN ved samme FPS.
- Kombinér altid høj Hz med VRR (G-SYNC / FreeSync Premium) for at komme skærmrivning til livs.
10. Klar til at opgradere?
Mobile Pixels tilbyder Mini-LED 27″ QHD og ultrabrede OLED-skærme, alle med høje opdateringsfrekvenser, 2 års garanti og 30 dages returret. Udforsk hele udvalget af gamingskærme, så du finder den, der passer til dit niveau, dit GPU og dit budget.
Efterlad en kommentar
Alle kommentarer er modereres, før de bliver offentliggjort.
'Denne side er beskyttet af hCaptcha, og hCaptchas Politik om beskyttelse af persondata og Servicevilkår er gældende.