Fleksibelt arbejde på farten: Den ultimative købsguide til bærbare skærme

portable monitor for work on the go

Kontoret er ikke længere en fast adresse. For titusinder af millioner af fagfolk er det rigtige arbejdsrum det sted, hvor den bærbare computer åbnes: en café om morgenen, et kontorfællesskab om eftermiddagen, et hotelværelse en tirsdag aften. Problemet er, at en enkelt laptopskærm aldrig var designet til så meget multitasking, og det produktivitetsgab, det skaber, kan måles.

En bærbar skærm er den mest direkte løsning: en ekstra skærm, der er i en taske, forbindes på få sekunder og forvandler enhver overflade til en arbejdsstation med to skærme. Men markedet er fyldt med muligheder, der ligner hinanden på databladene, men yder meget forskelligt i praksis. Denne guide giver dig det fulde overblik: hvad specifikationerne egentlig betyder, hvilke der er vigtige for netop din arbejdsgang, hvilke kompromiser du kan forvente ved forskellige formfaktorer, og hvordan du finder en skærm, der passer til dit arbejdsliv frem for til en marketingbeskrivelse.

Hvad denne guide dækker

Fjernarbejdet og hybridarbejdets kontekst, der gør bærbare skærme uundværlige lige nu. De seks specifikationer, der adskiller en god bærbar skærm fra en frustrerende. Paneltyper forklaret enkelt. Tilslutning forklaret uden fagsprog. Formfaktorer sammenlignet. En tabel, der matcher brugssituationer. Faresignaler, du bør undgå. En produktanbefaling til dem, der rejser meget. Og en komplet FAQ-sektion til sidst.

Derfor er bærbare skærme vigtige lige nu

Fleksibelt arbejde er ikke en trend, der topper og ebber ud. Det er et strukturelt skift, der har stabiliseret sig på et nyt, højere niveau. Data er konsistente på tværs af flere uafhængige kilder.

22.8%

Af amerikanske ansatte arbejdede hjemmefra mindst på deltid i marts 2025, cirka 34,6 millioner mennesker

Kilde: Backlinko / BLS via Awisee

98%

Af fagfolk ønsker at arbejde hjemmefra i det mindste en del af tiden resten af deres karriere

Kilde: Yomly / Buffer Research 2025

153%

Vækst i antallet af digitale nomader siden 2019. De udgør nu cirka 12 % af den amerikanske arbejdsstyrke

Kilde: MBO Partners Digital Nomad Report 2025

42%

Gennemsnitlig produktivitetsstigning rapporteret af brugere af opsætninger med flere skærme, det centrale produktivitetsargument for en ekstra skærm

Kilde: Jon Peddie Research

"I 2025 er kontoret i stigende grad overalt, hvor fjernmedarbejdere befinder sig: en travl café, et flysæde eller en villa ved stranden. Central for denne nye måde at arbejde på afstand er den bærbare skærme. Det, der engang var tilbehør for en lille niche, er blevet et uundværligt værktøj for den moderne professionelle."

HP Tech Takes, guide til bærbare skærme 2025

Hybride jobopslag steg fra 15 % af alle nye stillingsopslag i midten af 2023 til næsten 24 % i midten af 2025, mens opslag med fuld tilstedeværelse på kontoret fortsat falder. Arbejdsstyrken bevæger sig strukturelt mod ordninger, hvor medarbejdere jævnligt arbejder fra flere steder, og de værktøjer, de har med, skal afspejle den virkelighed.

De seks specifikationer, der virkelig har betydning

Specifikationsarkene til bærbare skærme er fyldt med tal. Her er de seks, der afgør, om en skærm fungerer godt under virkelige, fleksible arbejdsforhold, og hvad du skal kigge efter i hver af dem.

Spec 01

Paneltype: IPS, TN, VA eller OLED

Paneltypen er den vigtigste enkeltspecifikation for den daglige visuelle komfort. Den påvirker farvenøjagtighed, betragtningsvinkler, kontrast og hvordan skærmen ser ud fra mindre ideelle positioner, hvilket alt sammen hele tiden har betydning ved mobil brug.

  • IPS (In-Plane Switching): Det bedste valg til alle formål. IPS-paneler leverer nøjagtige farver og brede betragtningsvinkler, typisk 178 grader både vandret og lodret. Ifølge Plugables guide til paneltyper er IPS det rigtige valg til generelt arbejde, møder og farvekritisk arbejde. Det er standarden for bærbare skærme af høj kvalitet og den paneltype, der anbefales til de fleste købere.
  • TN (Twisted Nematic): Hurtige pixelresponstider (nyttigt til konkurrencespil), men markant dårligere farvenøjagtighed og smalle betragtningsvinkler. TN-paneler mister synligt lysstyrke, når skærmen vippes selv en smule, hvilket er problematisk i forhold til de skiftende vinkler, som bærbare skærme udsættes for. Mere strømbesparende end IPS, men kvalitetsafvejningen er betydelig, når skærmen skal bruges til produktivt arbejde.
  • VA (Vertical Alignment): Højere kontrastforhold end IPS, hvilket får mørke scener og grænseflader med mørkt tema til at se bedre ud. Betragtningsvinklerne er smallere end på IPS. Et fornuftigt valg til enkeltbrugere, der primært ser medier eller arbejder med programmer med mørkt tema.
  • OLED: Enestående kontrast, farvestrålende gengivelse og næsten øjeblikkelig pixelrespons. Premiumvalget til kreative professionelle, der har brug for den mest nøjagtige farvegengivelse. Højere pris, lavere maksimal lysstyrke end LED-baggrundsbelyste paneler, og kræver opmærksomhed på indbrænding fra statiske brugerfladeelementer (såsom en fast proceslinje). Bliver i stigende grad tilgængelig i bærbare skærme, men er stadig et nicheprodukt i et dyrere segment.

Til de fleste købere: IPS er det rigtige standardvalg. Det fungerer godt til alle produktivitetsopgaver, til delte skærmsituationer (hvor du viser indhold til kolleger eller kunder) og til almindelig mediebrug.

Spec 02

Lysstyrke: Nits og hvorfor de er vigtige på rejsen

Lysstyrke måles i nits (candela pr. kvadratmeter). Det er den specifikation, som de fleste købere undervurderer, og som de fleste budgetskærme yder dårligt på. I et kontrolleret hjemmekontormiljø kan 250 nits være acceptabelt. I de virkelige omgivelser, hvor bærbare skærme bruges, nær vinduer på caféer, i tog og på hotelværelser med loftslys, bliver lysstyrke afgørende.

  • Under 250 nits: Kun tilstrækkeligt i svagt oplyste omgivelser. Bliver udvasket nær vinduer og i typisk kontor- eller cafébelysning. Undgå til rejsebrug.
  • 300 nits: Minimum for behagelig indendørs brug i skiftende lysforhold. Rigeligt til de fleste hotelværelser, kontorfællesskaber og caféer indendørs.
  • 400 nits eller mere: Behageligt nær vinduer og i veloplyste omgivelser. Anbefales til dig, der jævnligt arbejder nær naturlige lyskilder.
  • 500+ nits: Til brug udendørs eller i meget lyse omgivelser. Mindre almindeligt ved dette lysstyrkeniveau blandt bærbare skærme uden betydelige ekstra omkostninger.

Bemærk: Baggrundslyset står for op til 70 % af en bærbar skærms samlede strømforbrug. Højere lysstyrke øger direkte batteriforbruget. Til batterivenlig brug hele dagen bør du vælge skærme med automatisk lysstyrke eller mulighed for at dæmpe ned til mindst 100 nits i omgivelser med svagt lys.

Spec 03

Opløsning: FHD, QHD og 4K til bærbare skærme

Opløsningen på en bærbar skærm skal vurderes i forhold til skærmstørrelsen. En specifikation, der lyder imponerende på papiret, kan være utilstrækkelig eller unødvendig afhængigt af skærmens fysiske mål.

  • FHD (1920x1080, 1080p): Ved 15,6 tommer giver FHD cirka 141 pixels per tomme, hvilket er skarpt, behageligt og velegnet til dokumenter, regneark, e-mail og kode. Standardopløsningen for bærbare skærme af god kvalitet og det rigtige valg til de fleste produktivitetsformål.
  • QHD (2560x1440, 1440p eller 2K): Højere pixeltæthed giver mere detaljeret gengivelse. Nyttigt til designarbejde, detaljeret gennemgang af fotos eller til alle, der vil have mere skærmplads i et mindre fysisk format. Kræver mere GPU-kraft og bruger mere batteri.
  • 4K (3840x2160): Ved 15,6 tommer giver den ekstra opløsning i forhold til QHD aftagende visuelt udbytte ved typiske arbejdsafstande. Der findes bærbare 4K-skærme, men de er markant dyrere, kræver mere GPU-kraft og dræner batteriet hurtigere. Bedst begrundet til foto- eller videoredigering, hvor detaljer på pixelniveau er vigtige.

For de fleste købere: FHD på 15,6 tommer er det praktiske sweet spot. QHD er værd at overveje for kreative fagfolk. 4K på en bærbar skærm er sjældent batteriet og merprisen værd for vidensarbejdere.

Spec 04

Tilslutning: USB-C, HDMI og Power Delivery

Måden, skærmen forbindes til din enhed på, påvirker opsætningshastighed, kabelhåndtering, kompatibilitet og batteriforbrug. Denne specifikation fortjener mere opmærksomhed, end den normalt får.

  • USB-C med DisplayPort Alt Mode: Guldstandarden for bærbare skærme. Ét kabel overfører både video og strøm og forbindes direkte til din bærbares USB-C-port. Ingen separat strømadapter nødvendig. Sørg for, at din bærbares USB-C-port udtrykkeligt understøtter DisplayPort Alt Mode eller Thunderbolt 3/4, for ikke alle USB-C-porte overfører video. Skærmens beskrivelse bør udtrykkeligt angive "DisplayPort Alt Mode" eller "USB-C full-function".
  • Power Delivery (PD) passthrough: En funktion, der gør det muligt for skærmen at oplade din bærbare, mens den er tilsluttet, via en enkelt USB-C-kabelkæde. Nyttigt, hvis du vil have færre kabler og adaptere med dig. Tjek wattangiven – en skærm med 65 W PD-passthrough kan oplade de fleste bærbare, mens lavere effekt måske kun kan give en svag opladning.
  • HDMI (standard eller mini): Giver bredere enhedskompatibilitet, hvilket er nyttigt, når du skal tilslutte spillekonsoller, ældre bærbare og enheder uden USB-C-videoudgang. De fleste bærbare skærme til rejsebrug har en mini-HDMI-port ved siden af USB-C. Bemærk, at mini-HDMI kræver et særligt kabel eller en adapter, som nemt glemmes eller mistes.
  • Trådløst: Er ved at dukke op i bærbare premium-skærme. Fjerner kablerne helt, men koster typisk mere, giver forsinkelse og kræver, at værtsenheden understøtter trådløse skærmprotokoller (Miracast, AirPlay eller proprietære). Er endnu ikke en praktisk primær tilslutningsmetode til produktivt arbejde i 2025.

Til dig, der rejser meget: Prioriter skærme med to USB-C-porte (én til video-/strømindgang og én til PD-passthrough til din bærbare). Færre kabler i rejsetasken gør hverdagen mærkbart lettere.

Spec 05

Vægt og tykkelse

For ethvert tilbehør, du bærer med dig dagligt, er vægt en funktionel specifikation, ikke en æstetisk. En skærm, der vejer mere end forventet, gør hver pakning af tasken og hver rejsedag lidt mere besværlig.

  • Under 700 g (1,5 lbs): Virkelig let. Du mærker den ikke i en taske sammen med en bærbar computer.
  • 700 g til 900 g (1,5 til 2 lbs): Det praktiske vægtområde til daglig transport af 15,6-tommers skærme. Acceptabelt for de fleste brugere.
  • 900 g til 1,2 kg (2 til 2,6 lbs): Mærkbar over en hel rejsedag. Bedre egnet til brug fra hotel til skrivebord end til konstant daglig pendling.
  • Over 1,2 kg: Reelt en bærbar skærm, der helst står på skrivebordet. Du får igen brug for en taske, der er dedikeret til skærmen.

Tykkelsen har også betydning for, om skærmen kan være i tasken. Branchens anbefalinger er konsekvent skærme under 0,5 tommer (12 mm) i tykkelse, så de kan være i en computertaske uden problemer. Tykkere modeller kræver et særskilt rum.

Spec 06

Opdateringsfrekvens: 60 Hz vs. 144 Hz på rejsen

Opdateringsfrekvens er det antal gange i sekundet, skærmen gentegner billedet. I de fleste brugssituationer med bærbare skærme betyder denne specifikation mindre end panelkvalitet eller lysstyrke.

  • 60 Hz: Standarden for bærbare skærme målrettet produktivitet. Fuldt tilstrækkelig til dokumenter, e-mail, videomøder, regneark og de fleste medier. Ingen praktiske begrænsninger for vidensarbejde.
  • 144 Hz: Standarden for bærbare skærme målrettet gaming. Giver en tydelig fordel i hurtige spil og konkurrencespil. Giver en lidt mere jævn markørbevægelse og rulning i almindelig brug, men den praktiske forskel til kontorarbejde er minimal. Bruger mere batteri end tilsvarende 60 Hz-skærme.

Tommelfingerregel: Hvis du primært bruger skærmen til gaming eller en blanding af gaming og arbejde, bør du overveje 144 Hz. Hvis du primært bruger den til produktivitet, dokumenter eller videomøder, så brug prisforskellen på en bedre skærmtype eller højere lysstyrke i stedet.

Prioritering af specifikationer efter brugssituation

Specifikation Fjernarbejder Studerende Kreativ professionel Gamer
IPS-panel ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ○ Valgfrit
Lysstyrke på 300+ nit ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt
FHD-opløsning ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ○ Min. QHD ✓ Vigtigt
USB-C med ét kabel ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ○ Valgfrit
Vægt under 900 g ✓ Vigtigt ✓ Vigtigt ○ Vigtigt ○ Valgfrit
144 Hz opdateringsfrekvens × Ikke nødvendigt × Ikke nødvendigt ○ Valgfrit ✓ Vigtigt

Formfaktorer: Hvilken type bærbar skærm passer til din arbejdsstil

bærbar skærm

Før du beslutter dig for specifikationerne, bør du finde ud af, hvilken fysisk formfaktor der passer til den måde, du faktisk arbejder på. Den bedste skærmtype i det forkerte format er mindre brugbar end en middelgod skærm i det rigtige.

Fritstående med støtteben eller coverstand

Den mest almindelige formfaktor. Skærmen står på et skrivebord og understøttes af en udfoldelig fod eller et beskyttende cover, der også fungerer som støtteben. Det tager to til fem minutter at stille op, og det kræver en flad overflade. Velegnet til hotelskriveborde, coworking-rum og hjemmekontorer.

Bedst til: Brugere, der primært arbejder ved skriveborde, har en taske med plads til en skærmholder i skærmstørrelse og skifter arbejdssted ugentligt frem for dagligt.

Begrænsning: Kræver et fladt, stabilt underlag. Uegnet på trange steder som klapborde i fly, caféborde, skød eller passagersæder.

Monteret på laptoppen (magnetisk eller udskydelig holder)

Fastgøres direkte på bagsiden af laptoppens låg med en magnetisk eller clipsbaseret holder. Skærmen glider eller folder ud til siden af laptoppen og danner en ekstra skærm, der ikke kræver mere skrivebordsplads. Det tager typisk under ti sekunder at sætte op. Skærmen følger med laptoppen som én enhed.

Bedst til: Hyppige rejsende, pendlere, fjernarbejdere, der skifter mellem flere steder på en enkelt dag, og alle, der arbejder på steder uden skrivebordsplads, som flysæder, caféer med små borde og hjørner i mødelokaler.

Begrænsning: Skærmens størrelse er begrænset af laptoppens størrelse. Den magnetiske holder gør den lukkede laptop en smule tykkere. Tjek kompatibiliteten med din specifikke laptopmodel, før du køber.

Systemer med stablede dobbeltskærme

En enkelt enhed med to lodret stablede skærme, der tilsluttes en laptop med ét kabel og skaber et arbejdsområde med tre skærme. Den har en højere samlet vægt end en enkelt bærbar skærm, men giver mere skærmareal uden behov for et skrivebord til begge paneler.

Bedst til: Superbrugere, finansanalytikere, udviklere og tradere, der har brug for maksimalt skærmareal og rejser jævnligt.

Begrænsning: Højere pris, tungere end alternativer med én skærm, og kræver et solidt skrivebord til den samlede vægt.

Mobile Pixels bærbar skærm

Praktisk note til dem, der rejser mest

Hvis dit arbejdsliv indebærer, at du jævnligt skifter mellem lufthavne, kundekontorer, kontorfællesskaber og hotelværelser inden for den samme uge, fjerner en bærbar skærm, der sidder fast på din laptop, afhængigheden af skrivebordsplads, som frittstående skærme kræver. Mobile Pixels specialiserer sig i dette format: Deres skærme fæstnes magnetisk på bagsiden af laptoppens låg, glider ud på få sekunder og tilsluttes med et enkelt USB-C-kabel uden ekstra strømadapter. For dem, der ofte spørger sig selv: "Er der plads nok på skrivebordet her til en ekstra skærm?", løser en skærm, der sidder på laptoppen, det spørgsmål for altid. Se deres udvalg på mobilepixels.us.

Røde flag: Hvad du bør undgå, når du køber en bærbar skærm

Markedet for bærbare skærme rummer et betydeligt antal produkter af lav kvalitet, som på papiret ligner kvalitetsalternativer. Her er de advarselstegn, du skal holde øje med:

  • Lysstyrke under 250 nits uden andre bemærkelsesværdige funktioner. Et svagt panel til en lav pris er ikke en budgetvenlig løsning; det er et produkt, der vil frustrere dig i ethvert virkeligt rejsemiljø. Mindst 300 nits til rejsebrug.
  • Ingen eksplicit omtale af DisplayPort Alt Mode for USB-C. En skærm, der angiver USB-C-tilslutning uden specifikt at nævne "DisplayPort Alt Mode", understøtter muligvis kun USB-C til strøm og ikke video. Det er en almindelig kilde til forvirring og returneringer. Hvis annoncen ikke er eksplicit, så antag, at den ikke understøtter fuld USB-C-video.
  • TN-panel uden omtale af ulemperne. TN-paneler, der markedsføres som "HD IPS" eller "krystalklar" uden at oplyse paneltypen, er et advarselstegn. Kontrollér paneltypen i uafhængige anmeldelser, før du køber. Et ægte IPS-panel vil altid blive angivet tydeligt.
  • Ingen garanti- eller kundesupportoplysninger synlige på produktsiden. Budgetmærker inden for bærbare skærme uden tilgængelig garanti eller supportkanal er en betydelig risiko for en produktkategori med mekaniske dele (stande, hængsler, magnetiske beslag). Kontrollér, at der findes support, og at den er tilgængelig i dit land, før du køber.
  • Stand, der kun understøtter én vinkel. Et støtteben med kun én fast position svigter med det samme, når du møder en overflade, der ikke har den rette højde. Led efter justerbar vinkel på mindst 30 til 45 grader eller en skærmarm frem for et simpelt fast støtteben.
  • Specifikationsark uden uafhængige anmeldelser. Et produkt med udelukkende producentleveret billedmateriale og ingen uafhængige anmeldelser er svært at vurdere. Søg efter videoanmeldelser eller praktiske tests fra troværdige kilder inden for skærmanmeldelser, før du køber ukendte mærker.

Hvad du kan forvente på hvert budgetniveau

Budget Hvad du får Hvad du går glip af Bedst til
$100 til $150 1080p, simpel IPS, 250 nits, enkelt USB-C Lav lysstyrke, simpel stand, begrænset garantisupport Studerende, brug derhjemme ved skrivebordet, lejlighedsvis rejse
$150 til $250 1080p-kvalitets IPS, 300 nits, dobbelt USB-C, PD passthrough Højere opløsning, førsteklasses kvalitet Fjernarbejdere, regelmæssigt rejsende, hybridprofessionelle
$250 til $400 1440p IPS, 400+ nits, 144Hz-mulighed, førsteklasses stand 4K-opløsning, OLED-panel Superbrugere, udviklere og hyppige rejsende, der vil have det bedste i klassen for pengene
$400 til $700 4K IPS eller OLED, 500+ nits, førsteklasses konstruktion Tungere, højeste strømforbrug Fotoredigerere, videoprofessionelle, farvekritisk kreativt arbejde

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er den bedste bærbare skærm til fjernarbejde i 2025?

For de fleste fjernarbejdere er den bedste bærbare skærm en 15,6 tommer FHD IPS-skærm med 300 nits eller mere, to USB-C-porte med Power Delivery passthrough og en vægt under 900 g. Blandt specifikke topvurderede modeller i uafhængige anmeldelser er der muligheder fra ASUS ZenScreen, ViewSonic og Lenovo i prisklassen 150 til 250 dollars samt Mobile Pixels i det format, der sættes fast på computeren. Det rette valg afhænger af, om du har brug for en selvstændig skærm eller en, der sidder fast på computeren, til brug på trange steder.

Skal jeg have en særlig bærbar computer for at bruge en bærbar skærm?

Nej, men din bærbare computers USB-C-port skal understøtte DisplayPort Alt Mode, for at en USB-C-forbindelse med ét kabel kan fungere. Det er standard på Thunderbolt 3- og 4-porte, som findes på moderne MacBooks, Dell XPS, Lenovo ThinkPad og de fleste ultrabooks fra 2019 og frem. Hvis din bærbare kun har en almindelig USB 3.1-port uden videofunktion, skal du i stedet bruge en HDMI-forbindelse eller en USB-C-til-HDMI-adapter. Tjek din computers specifikationer for "DisplayPort Alt Mode" eller "Thunderbolt", før du køber.

Dræner en bærbar skærm min computers batteri hurtigere?

Ja, hvis den henter strøm fra din bærbare computer via USB-C. En 15,6 tommer FHD IPS-skærm trækker typisk 15 til 20 watt fra computerens USB-C-port. En skærm med Power Delivery passthrough opvejer delvist dette ved samtidig at sende strøm fra en vægadapter videre til computeren. Hvis du skal bruge den hele dagen uden adgang til en stikkontakt, skal du enten bruge en skærm med PD passthrough tilsluttet en rejseadapter eller regne med kortere batteritid som en praktisk begrænsning ved brug af bærbare skærme.

Er FHD (1080p) godt nok til en bærbar skærm, eller har jeg brug for højere opløsning?

Til de fleste former for produktivt arbejde, ja. FHD på 15,6 tommer giver cirka 141 pixels per tomme, hvilket er skarpt og behageligt til dokumenter, regneark, kode, e-mail og videomøder på normal betragtningsafstand. Højere opløsning (1440p eller 4K) er værd at overveje, hvis dit arbejde involverer detaljeret visuelt indhold, såsom fotoredigering, detaljeret design og videogennemgang, hvor den ekstra pixeltæthed giver en mærkbar kvalitetsfordel. Til vidensarbejde er fordelen ved 4K frem for FHD minimal på de afstande, man typisk bruger en bærbar skærm på, mens prisen og batteriforbruget stiger betydeligt.

Hvad er forskellen på IPS- og TN-paneler på en bærbar skærm?

IPS-paneler har bredere betragtningsvinkler (typisk 178 grader) og mere nøjagtig farvegengivelse. De klarer sig bedre, når skærmen vippes, eller når man ser på den lidt fra siden, hvilket er almindeligt ved mobil brug. TN-paneler har hurtigere pixelresponstid (nyttigt til konkurrencepræget gaming), men viser farver mindre nøjagtigt, og lysstyrken falder markant, når skærmen ikke ses lige forfra. Til produktivitet og blandet brug er IPS det bedste valg. For købere med et stramt budget, som primært spiller, kan TN være acceptabelt, hvis man er klar over begrænsningen i betragtningsvinklen.

Kan en bærbar skærm fungere sammen med en MacBook?

Ja. Alle MacBooks med Thunderbolt 3- eller 4-porte (alle MacBook Pro- og MacBook Air-modeller fra 2019 og frem) kan tilsluttes en bærbar skærm via USB-C. M1- og M2-MacBook Air understøtter som standard én ekstern skærm, og hvis du vil bruge to samtidig, kræver det en DisplayLink-adapter. M3-MacBook Air understøtter to eksterne skærme med lukket låg, og M4-MacBook Air understøtter to eksterne skærme uden begrænsninger. For de fleste MacBook-brugere med én bærbar skærm er tilslutning via Thunderbolt USB-C-porten enkel og plug-and-play.

Hvad betyder "Power Delivery passthrough" på en bærbar skærm?

Power Delivery (PD) passthrough betyder, at skærmen kan modtage strøm fra en stikkontaktadapter via én USB-C-port og sende strømmen videre til din bærbare computer via det samme kabel, som bærer videosignalet. I praksis: Du sætter ét kabel fra stikkontakten til skærmen og ét kabel fra skærmen til din bærbare computer, så computeren modtager både video og opladning gennem én forbindelse. Det betyder, at du ikke behøver at have en ekstra oplader med, og det gør kabelhåndtering meget nemmere på rejser. Tjek wattallet: 65W PD passthrough oplader de fleste bærbare computere, mens lavere wattal måske kun giver delvis opladning.

Hvilken størrelse bærbar skærm skal jeg købe?

15,6 tommer er den mest praktiske størrelse til daglig mobil brug og dækker størstedelen af bærbare skærme af god kvalitet. Den giver tilstrækkelig arbejdsplads til at arbejde produktivt i to vinduer, passer i de fleste computertasker sammen med en 15-tommers bærbar og holder vægten på mellem 700 og 900 g. Mindre modeller (13,3 tommer) fås til brugere, der vil have maksimal kompakthed på bekostning af skærmplads. Større modeller (17,3 tommer) findes til brugere, der prioriterer skærmplads over portabilitet. For de fleste fjernarbejdere og rejsende er 15,6 tommer det rigtige valg.

Hvordan sætter jeg en bærbar skærm op til min bærbare computer?

Ved USB-C-forbindelse: Sæt den ene ende af USB-C-kablet i skærmens indgangsport og den anden i din bærbare computers USB-C- eller Thunderbolt-port. Både Windows og macOS registrerer automatisk skærmen og udvider skrivebordet uden installation af software. På Windows skal du trykke på Win + P og vælge "Udvid" for at bekræfte tilstanden. På Mac skal du gå til Systemindstillinger og kontrollere, at Spejl skærme ikke er markeret. Ved HDMI-forbindelse: Sæt kablet mellem mini-HDMI-porten på skærmen og en HDMI-udgang på din bærbare computer, og følg derefter de samme trin til skærmindstillinger. De fleste bærbare skærme af god kvalitet er plug-and-play uden behov for installation af drivere.

Oplev tech-gadgets

Mobile Pixels
Geminos SalgsprisFra 5.312,00 DKK Normalpris6.714,00 DKK Markdown price
Mobile Pixels
TRIO 3 PRO Salgspris3.794,00 DKK Normalpris4.028,00 DKK Markdown price
Mobile Pixels
Duex DS-serien SalgsprisFra 1.518,00 DKK Normalpris1.746,00 DKK Markdown price

Læs næste

portable monitor
Mobile Pixels monitor

Efterlad en kommentar

Alle kommentarer er modereres, før de bliver offentliggjort.

'

Denne side er beskyttet af hCaptcha, og hCaptchas Politik om beskyttelse af persondata og Servicevilkår er gældende.